Osoby o silniejszych preferencjach do poznawania informacji na tematy, które ocenili jako najbardziej dla nich istotne, uzyskały również wyższe wyniki w pomiarze ogólnego stanu zdrowia psychicznego.
Potrzeba więcej badań, by zrozumieć, czy to, jak szukamy informacji, kształtuje nasze zdrowie psychiczne, czy nasz nastrój lub niepokój decyduje o tym, jakie informacje chcemy poznać, czy też związek ten działa w obie strony.
Moim najbardziej pamiętnym profesorem w szkole średniej był John Gottman. Już wtedy, na początku swojej kariery, wykonywał wybitną pracę jako nauczyciel i badacz. Z biegiem lat stworzył duży zbiór potężnych wyników badań na temat tego, co sprawia, że małżeństwa działają, co miało ogromny wpływ zarówno na zrozumienie, jak i poprawę związków.
Jednym z wielu odkryć Gottmana było to, co niektórzy nazywają „współczynnikiem Gottmana”. Nie potrzeba tony badań, aby stwierdzić, że w silnych, satysfakcjonujących związkach intymnych, mamy więcej pozytywnych interakcji niż negatywnych. Gottman odkrył dzięki swoim badaniom, że magiczny stosunek wynosi 5:1. Aby małżeństwo było szczęśliwe, musimy mieć pięć pozytywnych interakcji na każdą negatywną. W pewnym sensie jest to pocieszające: Możesz mieć kilka dość pyskatych rozmów i nadal być szczęśliwym małżeństwem. Ale z drugiej strony, stosunek ten może wydawać się dość wymagający. Pięć do jednego? To bardzo dużo pozytywności. Ale jeśli spadniesz poniżej tego stosunku, twoje małżeństwo może zacząć doświadczać problemów.
Zastosowanie stosunku Gottmana w miejscu pracy
Co to ma wspólnego z przywództwem w biznesie? Badania opublikowane w 2004 roku sprawdzały, czy stosunek Gottmana ma zastosowanie również do relacji w pracy. Badacze oceniali skuteczność 60 zespołów przywódczych, mierzoną wynikami finansowymi, ocenami zadowolenia klientów i ocenami 360-stopniowej informacji zwrotnej od członków zespołu. Najważniejszym czynnikiem różnicującym zespoły odnoszące największe i najmniejsze sukcesy był w istocie stosunek komentarzy pozytywnych do negatywnych, które uczestnicy przekazywali sobie nawzajem. Średni stosunek pozytywnych komentarzy do negatywnych dla zespołów o najwyższych wynikach wynosił 5,6:1. W zespołach o średnich wynikach średni stosunek wynosił około 2:1, pozytywny do negatywnego. Ale średnia dla zespołów o niskich wynikach wyniosła 1:3: te grupy doświadczyły prawie trzech negatywnych komentarzy na każdy pozytywny.
Interesujące jest to, że stosunek dla zespołów o wysokiej wydajności był bardzo podobny do oryginalnego stosunku Gottmana dla małżeństw. Mamy tendencję do myślenia, że nasze osobiste relacje i nasze relacje biznesowe są bardzo różne, ale przynajmniej w tym wymiarze, nie tak bardzo. Wniosek z tego, zarówno dla liderów, jak i rówieśników, jest prosty: Jeśli chcesz być częścią wydajnego zespołu, zwróć uwagę na to, ile pochwał i pozytywów rozdajesz. Jeśli Twój stosunek jest niższy niż 5:1, możesz szkodzić efektywności swojego zespołu.