Filozofia

Metoda Sokratesa

Cóż, wiesz jak filozofowie mówią o ważnych sprawach życiowych przez cały czas. Filozofia próbuje rozwiązać niektóre z naszych problemów poprzez argumenty, ale zazwyczaj uznajemy rozwiązania, które filozofia oferuje za zbyt idealistyczne i niepraktyczne.

Odrzucamy je i próbujemy znaleźć bardziej „Prawdziwe” rozwiązania. Ale może, załóżmy, że tym razem filozofia ma dla ciebie odpowiedzi! Może filozofia może pomóc Ci wygrać spór.

Czy słyszałeś kiedyś termin Metoda Sokratejska?

Co to jest Metoda Sokratesa?

Metoda Sokratesa to licząca 2000 lat sztuczka, która z pewnością pomoże Ci wygrać kilka sporów. Przetrwała próbę czasu i nadal jest dość popularną metodą argumentacji.

Została opracowana przez Sokratesa, jak sama nazwa wskazuje. Jak większość z nas wie, Sokrates był starożytnym greckim filozofem, którego metoda była nieco inna. Podczas wszystkich prowadzonych dyskusji zadawał pytania za pytaniami swoim uczniom.

Z tego powodu studenci byliby w końcu przytłoczeni i z łatwością robili jakieś sprzeczne uwagi. Takie podejście dowodzi, że w każdym pierwszym argumencie jest fałsz.

Tak więc wszystkie pierwsze argumenty są zwykłymi założeniami. Robimy te założenia na podstawie naszego postrzegania. Ponieważ różni ludzie widzą świat inaczej, wszystkie założenia są różne.

Tak więc nasze poglądy oczywiście różnią się od czyichś poglądów. Ale nie akceptujemy różnicy w dyskursie. Jedyne, czego pragniemy, to podobieństwo. Stąd też potrzebujemy metody sokratejskiej. Nic więc dziwnego, że metoda ta od tak dawna cieszy się dużym szacunkiem wśród społeczności wykształconych.

Metoda Sokratejska polega na ciągłym stosowaniu pytań w celu przekazania ukrytej idei i odsłonięcia głównej linii myślenia.

Takie podejście pomaga sprawić, że druga osoba zobaczy twój punkt widzenia bez żadnego konfliktu. To sprawia, że osoba zdaje sobie sprawę, że istnieją inne sposoby podejścia do problemu i że te sposoby są tak samo akceptowalne jak sposób, który sugeruje osoba.

Metoda Sokratesa jest również znana jako maieutyka lub metoda elenchus. W rzeczywistości metoda ta została stworzona, aby dojść do lepszych wniosków w logice poprzez wyeliminowanie hipotez, które nie pasują dobrze do argumentu.

W ten sposób Sokrates odkrył ważność „powszechnie obowiązującej prawdy”. Badał tę prawdę za pomocą pytań krytycznych i w ten sposób określał ich spójność z innymi przekonaniami. Wyrażając swoją rację w formie pytania, sprawiasz, że staje się ona mniej groźna dla drugiej osoby.

Jest to naturalna ludzka tendencja do wyjaśniania swojego stanowiska, zadając pytania dajesz drugiej osobie szansę na bycie bardziej komfortowym.

Ale to znowu zależy od tego, jak zadajesz pytania. Jeśli pytania są zadawane w sposób bardzo siłowy, zadziała to w zupełnie odwrotny sposób, ponieważ będzie to wywierać ogromną presję na drugą osobę.

Takie podejście staje się jeszcze ważniejsze, gdy w dyskusji biorą udział nasi bliscy.

Nie chcemy celowo ranić ich uczuć, ale w ferworze kłótni może się okazać, że w końcu niechcący je skrzywdzimy. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest zastosowanie metody sokratejskiej.