Trening

Jak robić postępy w treningu?

Równowaga. Jest to termin używany w kółko w świecie kulturystyki. Ci, którzy ją mają, mają szansę zostać mistrzami, ci, którzy jej nie mają, zmagają się z powtarzającymi się porażkami w oczach sędziów, rodziny i przyjaciół. Równowaga to nie tylko zasada, jeśli chodzi o estetykę i proporcje sylwetki gotowej do zawodów; odgrywa ona również kluczową rolę w praktycznej funkcjonalności wyników na siłowni i poza nią. Pewne antagonistyczne mięśnie są kluczowe dla siły, rozwoju masy mięśniowej i wydajności ich odpowiedników, dlatego specyficzna koncentracja i równowaga innych czynników, takich jak objętość i intensywność, są koniecznością dla każdego sportowca.

Kulturystyka jest sportem konkretów, kiedy jest dzień meczu. Zawodnicy, którzy odrobili pracę domową z każdego aspektu przygotowania dotyczącego rozwoju, kondycji i równowagi są tymi, którzy w końcu zwyciężają. W przypadku ścięgien nie powinno być inaczej.

Wcześniej w Serii 10 mówiłem o czworogłowych i o tym, jak sprawić, by były duże, mięsiste i umięśnione. Teraz nadszedł czas, by skupić się na ich ulubionym krewnym – ścięgnach udowych. Celem każdego kulturysty w odniesieniu do rozwoju ścięgien jest odpowiednie zbudowanie tego mięśnia, tak by można było go imponująco pokazać pod wieloma kątami na scenie – szczególnie w pozach tylnych i bocznych. Choć czasem trudno je rozwinąć, to raz zbudowane hamstringi mogą być poważnym atutem w walce z innymi zawodnikami. Przyjrzyjmy się więc kompleksowi ścięgien nieco bliżej i przygotujmy się na wzmocnienie tylnych części nóg!

Szybka lekcja anatomii

Hamstrings to grupa mięśni składająca się z trzech głównych mięśni znajdujących się na tylnej części uda. Przyjrzyjmy się pokrótce, co składa się na główne mięśnie hamstringów i ich funkcje.

Biceps femoris (położony wzdłuż zewnętrznej strony uda), semitendinosus (położony pośrodku) i semimembranosus (położony blisko wewnętrznej strony uda) mają swoje źródło tuż pod pośladkiem maksymalnym (gluteus maximus) na kości miednicy i przyczepiają się do kości piszczelowej kończyny dolnej. Zadaniem ścięgien jest zgięcie kolana (przybliżenie pięty do pośladków), wyprostowanie biodra (przesunięcie nogi do tyłu) oraz zwolnienie kończyny dolnej.

Mówiąc o funkcji łatwo jest uchwycić znaczenie rozwoju hamstringów w odniesieniu do wydajności innych ruchów mięśni. Na przykład, ścięgna udowe odgrywają istotną rolę w funkcji ruchów przysiadu, hack squat, front squat, leg press i lunge. Równowaga jest więc nie tylko aspektem wizualnym wartym docenienia na scenie, ale również równie ważnym podczas treningu całej dolnej części ciała. Bez odpowiednio wytrenowanych ścięgien chomiczych, nie będzie można w pełni wytrenować mięśnia czworogłowego.