Ciekawostki Nauka

Czym są informacje?

Żyjemy w epoce informacji. Przy tak dużej ilości dostępnych informacji musimy być wybredni w kwestii tego, co chcemy wiedzieć, a które informacje ignorujemy lub unikamy.

Przeglądając Psychology Today lub przewijając się przez media społecznościowe, podejmujemy wielokrotne decyzje o tym, czy szukać informacji, czy ich unikać. Ale jak decydujemy, co chcemy wiedzieć, a czego nie? I dlaczego pewna wiedza jest ważniejsza? Badania zaczynają odpowiadać na te pytania, mierząc różne sposoby, w jakie informacje są przydatne.

Badania wykazały, że sposób, w jaki poszukujemy lub unikamy informacji, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz relacji z innymi ludźmi.

1. Informacja może poprawić nasze wybory i działania.

Być może najbardziej oczywistym powodem, dla którego szukamy informacji, jest to, że pomagają nam one podejmować lepsze decyzje lub kierować naszymi działaniami. Sprawdzamy prognozę pogody, aby zdecydować, czy spakować parasol czy okulary przeciwsłoneczne.

Czytanie postów o zdrowiu i samopoczuciu dostarcza informacji o sposobach ich poprawy, a testy medyczne mogą określić, jakie działania należy podjąć, np. izolacja po pozytywnym wyniku testu na COVID-19.

Szukamy również informacji od i o innych ludziach, co jest istotne dla naszych interakcji i relacji. Świadomość, że przyjaciel przechodzi przez trudny okres, jest pierwszym krokiem do udzielenia mu wsparcia. Ważne jest, aby pamiętać, że więcej informacji nie zawsze jest lepszych.

Kiedy już coś wiemy, trudno o tym zapomnieć lub przeoczyć. Informacje mogą mieć negatywny wpływ na nasze wybory i działania, jeśli są błędne lub niewłaściwe, np. nowa dieta jest szkodliwa lub nie nadaje się dla każdego. Nawet jeśli informacja jest dokładna, może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność do osiągania celów, na przykład odkrycie nowej piekarni tuż przy twoim biurze. Czasami pomocne jest aktywne unikanie informacji, jeśli pomaga nam to utrzymać zaangażowanie lub motywację.

2. Informacja wpływa na to, jak się czujemy.

Chociaż informacje mogą poprawić nasze wybory i kształtować nasze zachowania, czasami szukamy informacji, które nie są przydatne. Innym razem aktywnie unikamy informacji, które mogłyby poprawić nasze wybory.

Ważnym przykładem unikania informacji, mimo że mogłyby one poprawić nasze zdrowie, jest nie poddanie się testowi medycznemu w celu diagnozy lub określenia ryzyka genetycznego choroby. Negatywny wpływ tej informacji na nastrój i zdrowie psychiczne ujawnia inną motywację poszukiwania lub unikania informacji: to, jak się czujemy. Odwrotna sytuacja jest również prawdziwa. Możemy chcieć poznać informacje wyłącznie dlatego, że oczekujemy, iż będą one pozytywne i sprawią, że poczujemy się dobrze.

Nasze dążenie do posiadania pozytywnych lub pożądanych przekonań o świecie tworzy tendencję do poszukiwania pozytywnych informacji i ignorowania lub unikania informacji negatywnych. Badania wykazały, że ludzie zapłacą pieniądze, aby otrzymać dobrą wiadomość, a unikną złej wiadomości o wynikach małej loterii finansowej.

To, w jaki sposób wiedza wpływa na nasz nastrój, ma również wpływ na czas poszukiwania informacji, aby stworzyć lub rozwiązać problem oczekiwania. Ludzie i małpy generalnie wolą wiedzieć o dobrych wiadomościach wcześniej niż później. Jednakże możemy również chcieć mieć złe wiadomości za sobą, jak na przykład chcieć poznać od razu wynik egzaminu, kiedy czujemy, że źle nam poszło.

Oczekiwanie może być również pozytywne, jak na przykład utrzymywanie w tajemnicy celu podróży, aby była ona niespodzianką dla partnera. Prawdopodobnie mamy podobne preferencje co do informacji o innych ludziach. Nasza zdolność do empatii oznacza, że możemy odczuwać radość, gdy coś dobrego przydarza się komuś innemu i odczuwać jego ból lub smutek, gdy sprawy idą źle.

Uprzedzenie do dobrych wiadomości nie wpływa tylko na to, co chcemy wiedzieć, ale także na to, jak włączamy nowe informacje do naszych istniejących przekonań. Pozytywne informacje mają większy wpływ.

Czujemy się dużo bardziej pewni swoich poglądów, gdy ktoś inny się z nimi zgadza, ale tylko trochę mniej pewni, gdy ktoś inny się z nimi nie zgadza.

Ten sam brak równowagi dotyczy tego, jak przyjmujemy informacje zwrotne od innych ludzi i jak bardzo prawdopodobne jest, że w przyszłości wydarzą się dobre lub złe rzeczy. Uprzedzenie do dobrych wiadomości może odgrywać ważną rolę w zdrowiu psychicznym, ponieważ nie stwierdzono tego u osób z depresją.

Jednak bycie nadmiernie pewnym siebie lub optymistycznym może mieć również negatywne konsekwencje dla naszej pracy, zdrowia i interakcji społecznych. Dlatego związek między informacjami a nastrojem jest złożony i potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć dokładny związek.

3. Informacje pomagają nam zrozumieć świat.

Niektóre informacje nie są ani pozytywne, ani negatywne, ani przydatne do kształtowania wyborów, a jednak nadal chcemy je poznać. Widzowie są zaintrygowani tym, jak magik wykonuje sztuczkę, a smartfony są często używane do rozstrzygania gorących debat na temat trywialnych faktów. Poszukiwanie informacji w tych kontekstach może wynikać z chęci zmniejszenia niepewności i lepszego zrozumienia świata.

Taka ciekawość jest często wyzwalana, gdy uświadamiamy sobie lukę w naszej wiedzy, którą chcemy wypełnić. Nagłówki wiadomości i tytuły blogów są tego dobrym przykładem, szczególnie te, które zaczynają się od pytania. Przeczytanie tego pytania zwiększa naszą uwagę na lukę w naszej wiedzy, jeśli nie znamy jeszcze odpowiedzi i sprawia, że chcemy dowiedzieć się więcej.

Tematy, na które jesteśmy szczególnie skłonni być ciekawi, są najbardziej związane z naszą tożsamością, zainteresowaniami lub ostatnimi doświadczeniami. Tendencja ta została również powiązana ze zdrowiem psychicznym.